Pravda o prešovskom obľúbenom rekreačnom areáli Delňa

Autor: Ivana Pronerová | 10.8.2014 o 21:27 | Karma článku: 6,19 | Prečítané:  2237x

Delňa otvorená po dvanástich rokoch... S takýmito článkami sa stretávame my, Prešovčania, v tomto roku. Áno, v tomto roku bola Delňa otvorená po dlhšej prestávke. A tu je pravda o Delni pre Prešovčanov.

Prírodné letné kúpalisko Delňa, na ktorom mnohí z nás, Prešovčanov, vyrástli bolo vybudované v šesťdesiatych rokoch. V roku 1994 bola Delňa prevedená z majetku štátu do majetku mesta Prešov. Prevádzkovala ju Mestská správa služieb. V roku 1990 bol na Delni vybudovaný tobogán, po roku 1995 sa každoročne vybudoval športový, či zábavný prvok, alebo sa aspoň zrekonštruovalo sociálne zariadenie. Posledné novovybudované prvky pribudli v rokoch 2001 a 2002. Išlo o novovybudované detské ihriská (foto nižšie). V roku 2003 sa začalo diskutovať o vybudovaní aquaparku v tomto areáli. Mestská správa služieb síce mala vypracovanú štúdiu na prestavbu Delne na letný aquapark, avšak nemala financie. Mesto nechcelo dať peniaze do prestavby Delne. Začiatkom roku 2004 vypísalo súťaž na prenájom tohto areálu. Podmienkami boli: vybudovanie vonkajšieho areálu s bazénmi a atrakciami, zachovanie prevádzky a vstupného, poprípade ďalšie stavby s účelom rekreačno – športového využitia (napríklad krytý aquapark s možnosťou prepojenia s vonkajším). Do súťaže sa prihlásili dvaja záujemcovia. Jeden predložil skutočne veľmi pekný projet, ktorý riešil vybudovanie ako vonkajšieho aquaparku s bazénmi, tobogánmi a ďalšími atrakciami, tak aj vybudovanie zážitkového domu. Preukázal mestu dostatočnú solventnosť na zvládnutie takýchto investícii, a tak mu mesto Prešov na jar 2004 areál prenajalo na 50 rokov. V mestskom zastupiteľstve boli schválené podmienky tak, že do roku 2007 pri neprerušení letnej prevádzky sa má vybudovať letný aquapark, do roku 2009 zážitkový dom, ktorý navrhoval nájomca. Na jar v roku 2004 sa mu teda areál prenajal s dobrým úmyslom mesta. Zmluva obsahovala aj zabezpečenie pred zneužitím nájmu, a to tak, že ak nájomca areál nevybuduje, jednoducho bude musieť Delňu mestu vrátiť.

       Nájomca však Delňu nevybudoval. Vedenie mesta Prešov teda malo možnosť zmluvu ukončiť v roku 2007. Z neznámych dôvodov to mesto nevyužilo, ale podpísalo rôzne dodatky k zmluve. Takže z dobre mieneného zámeru sa začínala stávať tragédia Delne.  Zmenil sa pôvodný nájomca, samozrejme už bez súťaže. Predlžovali sa mu doby výstavby, robili sa ústupky.  Nakoniec naozaj v roku 2012 sa otvoril aspoň krytý aquapark Delňa, pričom ten vonkajší, pôvodný, Prešovčanmi obľúbený areál už ale chátral (nižšie priložené foto).

      V roku 2013 nájomca to, čo nepotreboval, teda vlastne celý areál prírodného kúpaliska vrátil mestu. V tomto roku ho mesto ako – tak dalo do poriadku. Dalo areál vykosiť za asi 100 000 eúr, čo je len tak, medzi nami dievčatami vybudovanie jedného rodinného domčeka, opravilo sociálne zariadenia a postavilo tam zopár hracích prvkov pre deti. Vzápätí na to celý areál opäť – tentoraz však nie prenajalo, ale vypožičalo súkromnému podnikateľovi. Za 0 eúr. Takže ako sa stalo v Prešove zvykom, mesto, teda my všetci máme náklady – v našom prípade boli deklarované celkovo vo výške 200 000 eúr, podnikateľ má tržby – výber vstupného. To všetko sa dokonca dialo bez povolenia hygienikov na prevádzku areálu.

      A teraz sa pýtam: prečo mesto nežiadalo už v roku 2007, aby nájomca plnil svoje záväzky zo zmluvy? Prečo dovolilo, aby majetok mesta chátral a Prešovčania ho nemohli využívať? Prečo, ak už podpisovalo mesto ďalšie a ďalšie dodatky s nájomcom, nezabezpečilo klauzulou aspoň to, že nájomca je povinný udržiavať a prevádzkovať areál? Prečo sa nedalo do dodatku k zmluve také ustanovenie, kde by sa zabezpečil mestský majetok a mestské financie? Jednoducho to mesto v katastrofálnom stave vlani od nájomcu prevzalo a všetci sú spokojní. Teda všetci nie. Nespokojní ostali občania. 

Dnes primátor tvrdí, že po dvanástich rokoch. Zrejme by si mal ísť pýtať naspäť školné, lebo počty mu zjavne nejdú. Od roku 2004 do roku 2013 ubehlo 9 rokov.  Dokonca do roku 2010 aká – taká prevádzka letného kúpaliska fungovala. Keď som sa s tými dvanástimi rokmi stretla prvýkrát v článku v novinách, myslela som, že ide o omyl. Keďže však v ďalších a ďalších rubrikách sa stretávam s rovnakým údajom, som presvedčená, že tu nejde o chybu, ale o úmysel. Je to úmysel zhadzovať vinu na niekoho, kto tu bol pred dvanástimi rokmi? Blížia sa komunálne voľby. Je to úmysel poškodiť iného kandidáta písaním nepravdy o Delni? 

Foto z roku 2003 pred prenájmom Delne:

 

 

 

 

 

 

 

Foto z roku 2010: 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Slobodné a rozvedené matky sú moderné vdovy, tvrdia Kotlebovci

Kotlebovci cielia na zraniteľné skupiny s najväčšími finančnými problémami.


Už ste čítali?